HAYRİ SUCU, “SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE KARANTİNA İHTİYACI OLDUĞU AÇIKTIR”

Bu sorun vatandaşları kaderlerine terk ederek çözülemez.

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri sucu, Çin’den dünyaya yayılan ve küresel salgın ilan edilen yeni tip Korona virüs İle (Covid-19) mücadele süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sucu, “Geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma yasağı ve karantina ihtiyacı olduğu açıktır. Bu sorun vatandaşları kaderlerine terk ederek çözülemez” dedi.

İl Başkanı Hayri Sucu, ülkedeki yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına karşı mücadele eden tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti.  Sucu, sağlık çalışanlarının yaptıkları işin çok değerli olduğunu ifade etti.

İKTİDAR CHP’NİN ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALMALI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına ilişkin “Evde Tut” başlıklı yazılı bir açıklama yaptığını hatırlatan Sucu, iktidarın CHP’nin önerilerini dikkate alması gerektiğini vurguladı. Sucu, “Bu süre içinde evde kalanların geçimlerini sağlayacak ekonomik önlemlerin de doğrudan iktidar tarafından alınması gereklidir. Gerek vatandaşların geçim ihtiyaçları gerek sektörlerin ekonomik destek ihtiyaçları konusunda, daha önce önerdiğimiz önlemlerin de derhal alınması zorunludur” diye konuştu.

VATANDAŞLARI KENDİ KADERLERİNE TERK EDEREK ÇÖZMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR

CHP İl Başkanı Sucu, Covid-19 salgını ile ilgili, “Bu sorunu ‘Evde Kal Türkiye’ gibi kampanyalarla, vatandaşlarımızın kendi irade ve inisiyatiflerine bırakarak ve ayrıca iş ve gelir güvencesi sağlamadan vatandaşları kendi kaderlerine terk ederek çözmek mümkün değildir” ifadesini kullandı. Salgın nedeniyle, kamuoyunun genel bir sokağa çıkma yasağı ve karantina beklentisi olduğunu ifade eden Sucu,  ancak bu talepler karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sağlık Bakanı ve İçişleri Bakanı’nın sıklıkla “Herkes kendi OHAL’ ini ilan etsin” dediğini belirtti.

İŞTE CHP’NİN ÖNERİLERİ

1- COVİD-19 salgınını kontrol altına almak için OHAL ilan etmek gerekmemektedir. Sorun, İl İdare Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun iktidara verdiği yetkilerin zamanında ve yeterince kullanılamaması sorunudur.

2- İçişleri Bakanlığı 22 Mart 2020 tarihli genelgesiyle, valiler eliyle 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarla, kronik hastalıkları olanların sokağa çıkmalarını ülke genelinde yasaklamıştır. Ama sokağa çıkmaları yasaklanmayanların, akşam eve döneceklerini düşünmemiştir.

3- İktidar maalesef bu güne kadar salgın ile ilgili önlem almakta önemli zafiyetler göstermiştir. Testlerin yaygınlaştırılmasındaki gecikmeler, sınırların kapatılmasındaki gecikmeler, ulaşım kısıtlamalarındaki gecikmeler bunlara örnek verilebilir.

4- Bu bağlamda, Sayın Erdoğan’ın 27 Mart 2020 tarihinde açıkladığı 7 maddelik yeni önlemler dizisi de tek başına yeterli değildir. Bugün geldiğimiz noktada; geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma yasağı ve karantina ihtiyacı olduğu açıktır.

“BU SORUN VATANDAŞLARI KADERLERİNE TERK EDEREK ÇÖZÜLEMEZ”

5- Bu sorunu “Evde Kal Türkiye” gibi kampanyalarla; vatandaşlarımızın kendi irade ve inisiyatiflerine bırakarak ve ayrıca vatandaşlara iş ve gelir güvencesi sağlamadan kendi kaderlerine terk ederek çözmek mümkün değildir.

6- Bu nedenle 65 yaş üzerinde olanlar ile kronik hastalığı bulunanlar için getirilen sokağa çıkma yasağının, İl İdare Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun iktidara verdiği yetki çerçevesinde, bir an önce herkes için genelleştirilerek, genel bir karantinaya dönüştürülmesi zorunludur.

7- Bu süre içinde evde kalanların geçimlerini sağlayacak ekonomik önlemlerin de doğrudan iktidar tarafından alınması gereklidir. Gerek vatandaşların geçim ihtiyaçları, gerek sektörlerin ekonomik destek ihtiyaçları konusunda, daha önce önerdiğimiz önlemlerin de derhal alınması zorunludur.

“FEDAKÂRLIK YAPMASI GEREKEN KESİMLERİN BAŞINDA HAZİNE GARANTİLİ KÖPRÜ, YOL, İŞLETMECİLERİDİR”

a) Sayın Erdoğan da 27 Mart 2020 tarihli açıklamasında “İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu krizin üstesinden gelebilmek için daha çok fedakârlık yapmamız gereken bir döneme girdik” demiştir. Bu kapsamda “daha çok fedakârlık” yapması gereken kesimlerin başında hazine garantili köprü, tünel, yol, hastane, havalimanı vb. işletmelerin işleticilerinin geldiğini de kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz. Bu kapsamda döviz kuruna endeksli ödemelerin doğrudan Türk lirasına çevrilerek bir yıl süreyle ertelenmesi, geçiş garantisinin askıya alınması işleticilerin de yapmak isteyeceği bir fedakârlıktır.

b) Doğalgaz ve elektrik dağıtım şirketlerinin yapması gereken fedakârlık da unutulmamalıdır. Bu kapsamda abonelerinin fatura ödemeleri, faizsiz olarak salgının kontrol altına alındığı tarihe kadar ertelenmelidir.

c) TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD ve TESK gibi kuruluşların üyeleri, çalışanlarının iş akdine son vermemeli, onlar da üzerlerine düşen fedakârlığa katlanmalıdırlar.

8- Ayrıca süreç içinde yasal bir desteğe ihtiyaç duyulması halinde, (örneğin; salgın hastalık süresince işçi çıkarma yasağı öngören bir düzenlemenin Parlamentoya gelmesi gibi…) Parlamentoda bu kararların alınması için tam destek vermeye de hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

9- Artık sorun “evde kal” aşamasından “evde tut” aşamasına geçmiştir. Bir an önce iktidarın bu önlemleri alması gerekmektedir.

FEDAKÂRLIKLARI ASLA UNUTULMAYACAK

İl Başkanı Hayri Sucu, ülkedeki yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına karşı mücadele eden tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti.  Sucu, sağlık çalışanlarının yaptıkları işin çok değerli olduğunu ifade etti.

Sucu, “Hastalara bakabilmek için cansiperane bir şekilde kendi sağlıklarını ve hayatlarını tehlikeye atan sağlık çalışanlarımıza son derece minnettarız. Ayrıca halkımızın güvenliğini sağlayan ve yaşlıların evine kadar hizmet götüren emniyet mensuplarına,  basın emekçilerine ve sahada çalışan CHP gençlik kollarımıza teşekkür ederim. Fedakârlıkları asla unutulmayacaktır. Hafta sonu bölgemizde yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden, 8 yaşındaki Abdullah Korkmaz’ın ailesine sabırlar dilerken, arazisi zarar görenlere geçmiş olsun dileklerimi iletir, zarar gören çiftçilerimizin zararlarının biran önce giderilmesi gerektiğini ifade etmek isterim. Covid-19 salgını konusunda elimizden gelen fedakârlığı yapmaya ve yapılması gerekenler için, uyarılarımıza ısrarla devam edeceğimizin bilinmesini isterim” ifadelerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir