Prof. Dr. Mahmut Tuğrul’un TBMM’ne sunduğu soru önergesi

HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul; “Değerli Basın Emekçileri,  Covid-10 adıyla bilinen korona virüs salgının yaygınlaşmasıyla birlikte, Gaziantep Organize sanayisi bölgesinde çok fazla fabrika kapanmış ve işçiler işten çıkarılmıştır. Aynı zamanda hali hazırda çalışmaya devam eden işçiler ise çok kötü koşullarda çalıştırılmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Mahmut Toğrul’un, sözkonusu duruma dair TBMM’ye sunduğu soru önergesi şu şekildedir:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI

Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra ZÜMRÜT tarafından Anayasa’nın 98′ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL

              TBMM İdare Amiri

                                                                                            Gaziantep Milletvekili 

Dünya çapında hızla yayılan ve şimdiye kadar binlerce kişinin ölümüne sebep olan Covid-19 adıyla bilinen korona virüs Türkiye’de de hızla yayılmaktadır. Türkiye’de korona virüs teşhisi konanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Resmi açıklamalara göre; Türkiye’de şimdiye kadar korona virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 59 olurken aynı zamanda yoğun bakım hasta sayısı 136, entübe hasta sayısı 102 toplam vaka sayısı da 2433’e yükselmiştir. Virüsün yayılma hızı göz önünde bulundurulduğunda ülkemizde vaka sayısının binleri bulacağı aşikârdır.

Son derece ciddi ve tehlikeli olan bu salgın karşısında halkın sağlığı için gerekli olan tedbirler, ülkede bütün bir hayatın sürmesini sağlayan üretimi yapan fabrikalarda yüzlercesi aynı ortamı paylaşan işçiler için ne yazık ki alınmamaktadır. Organize sanayi bölgelerindeki fabrika ve atölyelerde çalışan milyonlarca işçinin sağlığı ve yaşamı patronların insafına bırakılmaktadır. Genel olarak Gaziantep sanayisi buna en iyi örneği teşkil etmektedir. Binlerce işçinin çalıştığı Gaziantep sanayisinde, fabrika ve işyerlerinde erkek ve kadın işçiler en asgari sağlık ve temizlik koşulları olmadan, olası bir virüs salgını durumundan korunacak hiçbir önlem alınmadan çalıştırılmaktadır. Aynı zamanda korona virüse karşı alınan tedbirler kapsamında sınır kapılarının kapanması nedeniyle ekonomik anlamda da büyük durgunluk yaşanıyor. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde bazı fabrikaların faaliyetlerini askıya aldığı, fabrikalardaki bazı bölümlerin kapatıldığı ve işçilerin bir kısmının ücretli bir kısmının ise ücretsiz izne gönderildiği söylenmektedir.

Gerek faaliyetine ara veren işyerlerinde çalışan işçilerin ücretlerinin gerekse de halihazırda işsiz olan tüm işçilere koşulsuz, şartsız işsizlik sigortası fonundan maaş bağlanacak bir sistemin derhal hayata geçirilmesi zarurettir.

Bu bağlamda;

  1. Corona virüsten dolayı Gaziantep’te kaç iş yeri çalışmalarına ara vermiştir? Faaliyetlerine ara veren ya da kısıtlamaya giden işletmelerde kaç işçinin işine son verilmiştir?
  2. Gaziantep’te faaliyetlerine ara veren ya da kısıtlamaya giden işletmelerde ücretli ve ücretsiz izne ayrılan işçi sayısı kaçtır? Ücretsiz izne gönderilen bu işçiler geçimlerini nasıl sağlayacaklardır?
  3. Önümüzdeki günlerde kaç işletmenin faaliyetlerini durduracağı ya da bazı bölümlerini kapatacağını öngörüyorsunuz?
  4. İşsizlik fonundan tüm işsizlerin yararlanması için bakanlığınızın bir çalışması olacak mıdır?
  5. Hükümetiniz tarafından 100 milyar TL’lik bir Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi açıklandı. Açıklanan pakette patronlar için SGK primlerinin, kredi borçlarının, vergi borçlarının ertelenmesi gibi konular yer aldı. Açıklanan bu paket içerisinde üretim yapan işçiler için herhangi bir koruma önleminin yer almamasının nedeni nedir?
  6. Gaziantep’teki fabrika ve iş yerlerinde virüsün önlenmesi konusunda gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı bakanlığınız tarafından düzenli olarak denetlenmekte midir? Gerekli önlemlerin alınmadığı tespit edilen fabrika ve işyerleriyle ilgili uygulamış olduğunuz yaptırımlar nelerdir?
  7. Virüsten korunmak amacıyla çalışanlara yönelik verilen eğitimler nelerdir? Çalışanlara yönelik düzenli sağlık kontrolleri yapılmakta mıdır? İşçilere ücretsiz korunma ve dezenfektan malzemeleri temin edilmekte midir?
  8. İşçilerin toplu kullanım alanları; yemekhaneler, tuvaletler, soyunma odaları ve işçilerin çalışırken temas etmek zorunda kaldığı yüzeyler ne kadar sıklıkla dezenfekte edilmektedir?
  9. Servis araçlarındaki yoğunlukların azaltılmasıyla ile ilgili bir çalışmanız olacak mıdır? İşyerlerinde işçiler kaç saate bir mola vermektedir? Bu molalarda işçilerin açık hava ve hijyene bağlı ihtiyaçları gideriliyor mu?
  10. Beş kişiden fazla insanın bir araya gelmesi önerilmezken, tüm işçilerin aynı ortamda çalıştığı bir durumda işçiler nasıl korunacaktır? Beş kişiden fazla insanın bir arada yemek yememesi öngörülürken tüm işçilerin aynı yemekhanede yemek yemesi durumunda işçiler nasıl korunacaktır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir