ŞAHİNBEY BELEDİYESİ MECLİSİNDEN VİRÜSE KARŞI ÖNEMLİ KARARLAR

Şahinbey Belediye Meclisi dünyayı etkisi altına korona virüsüne karşı alanına tedbirler ve yapılacak çalışmalarla ilgili olarak olağan üstü olarak toplandı.

Şahinbey Belediye Meclisi global bir sorun haline gelen korona virüsü ile ilgili bir araya geldi. Sosyal mesafe kuralına riayet edilerek birer koltuk boşluk bırakılan meclis toplantısı Şahinbey Nikah Salonu’nda yapıldı. Meclise Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu başkanlık yaptı. Meclis toplantısında tek gündem maddesi ile gündeme gelen Şahinbey Belediyesi tarafından alınan tedbirler ve yardımlar meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

KURALLARA UYMAK GEREK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Korona virüsü nedeniyle meclisi toplantıya çağırdıklarını belirterek “Yeni tip Korona Virüs nedeniyle meclisimizi toplantıya çağırdık. Çin’de ortaya çıkan tüm dünyaya yayılan Korona Virüse karşı şimdiye kadar yapmış olduğumuz çalışmalara ilişkin sizleri bilgilendirmek hem de yapacağımız yeni çalışmaları duyurmak için bir araya geldik. Bu salgın çok önemli, henüz aşısı bulunmadı. Çok hızlı bir şekilde yayılıyor, insanların nerede, nasıl bu hastalığa yakalanacağı belli değil. Bu konuda hükümetimizin almış olduğu tedbirler var. Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen kurallara uymak çok önemli. Kamusal alanlara çıkılmaması, insanların evlerinde kalmaları bu süreçte çok önemli” dedi.

TEDBİRLER ARTIRILDI

Başkan Mehmet Tahmazoğlu belediye içerisinde de tedbirlerin alındığını ifade ederek “Belediyemize gelen tüm vatandaşlarımızın ve personellerin vücut ısılarını ölçüyoruz. Ateşi yüksek olan kişileri sağlık kuruluşlarına sevk ediyoruz. Belediyemiz ve kamu kurum binalarını dezenfekte ediyoruz. Tüm araçlarımızla birlikte vatandaşların yoğun olduğu noktalarda caddeleri sabunlu su ve dezenfekte ile temizliyoruz. Parklarımızın tamamında çocuk oyun grupları dezenfekte edilmeye devam ediliyor. Marketlerde de zabıta ekiplerimiz tarafından denetimler sürdürülüyor. Yine 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın sosyal yardım kolilerini evlerine götürerek teslim ediyoruz” dedi.

7.000 AİLEYE 1000 TL YARDIM

Koronavirüsü gündemiyle toplanan Şahinbey Belediye Meclisi toplantıda Şahinbey Belediyesi’nin sosyal marketinden yardım alan 7.000 aileye 1.000 TL yardımda bulunma kararı aldı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu 7.000 aileye 1.000 TL nakit yardımında bulunacaklarını belirterek, “Sosyal Marketimizden yadım alan ailelerimize gıda ve hijyen malzemesi yardımları yapıyoruz. Buradan yardım alan ailelerimizin özelliğine baktığımızda, bu ailelerde çalışabilecek durumda olan kimse bulunmuyor. Geçtiğimiz yıl 5 bin ailemiz Sosyal Marketten faydalanıyordu. Bu ailelerimize geçtiğimiz yıl Aralık ayında 750 TL maddi yardım yaptık. Bu yardımdan dolayı güzel geri dönüşler aldık. Şimdi Sosyal Marketten faydalanan 7.000 ailemize 1.000 TL nakdi yardım yapacağız. Sosyal Yardım Yönetmeliğimize göre ihtiyaç olması halinde bir yıl içerisinde asgari ücretin beş katına kadar yardım yapabiliyoruz” dedi.

TEMİZLİK MALZEMELERİ DAĞITILACAK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu belediye olarak meclise sunulan maddeler hakkında açıklamalarda bulunarak, ” Herkese sabun ve temizlik malzemesi dağıtacağız Öte yandan Sosyal Marketlerden gıda yardımı alamayan vatandaşlarımıza gıda desteği verilmesi için çalışmamız var, gıda kolileri hazırladık. Gıda kolisi yardımları ile vatandaşlara destek olacağız. Bu süreçte kimsenin mağdur olmaması için çabalıyoruz” diye konuştu.

VATANDAŞLARA EL SABUNU DAĞITILACAK

Başkan Mehmet Tahmazoğlu vatandaşlara el sabunu dağıtımı yapılacağını ifade ederek, “Sosyal marketlerimizden yardım alan 7 .000 ailemiz var. Bunlara hijyen malzemeleri dağıtıyoruz. Bunun dışında vatandaşlarımıza da el sabunu dağıtılması konusunda çalışma yaptık. Bunlar hazır, tüm vatandaşlara el sabunları dağıtımına bağlıyoruz. Sosyal Marketlerimizden faydalanan 65 yaş üstü vatandaşlara ihtiyaç duydukları malzemeleri ekiplerimiz ile evlerine götürüyoruz. Uygulamamız dün itibariyle başladı. Sadece marketten alışveriş yapan vatandaşlarımız değil, Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Yardım Destek Grubu tarafından, 65 yaş üzerindeki vatandaşların ihtiyaçları karşılanıyor.” dedi.

ÖĞRENCİLERE KİTAP DAĞITILACAK

Öğrencilere yönelik çalışmalar hazırladıklarını belirten Başkan Mehmet Tahmazoğlu, “Öğrencilerimize yönelik olarak kitaplar hazırladık. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler yaptık. En çok tavsiye edilen kitapları öğrencilerimiz için hazırladık. 60 bin soru bankalarını okullar aracılığıyla öğrencilerimize ulaştıracağız. Ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için hazırlanan kitapları ulaştıracağız. Çocuklarımızın evlerin sıkılmamalarını ve kitap okumalarını sağlamak istiyoruz” dedi.

ESNAFI RAHATLATACAK ÇALIŞMA

Mayıs ayında alınması beklenen taksiti 6 ay ertelediklerini kaydeden Başkan Mehmet Tahmazoğlu, “Vergi ve harçlar konusunda bir çalışma yapamıyoruz. İlan ve reklam vergisinin taksitlendirme konusu belediye meclisi yetkisine bırakılmış. Mayıs ayında alınması beklenen taksiti 6 ay erteleyerek Kasım ayına bırakıyoruz. İş yeri açma harcında 1 TL alma uygulamamız sürdürülecek. Fenni muayene ücretlerinin indirilmesi konusunda meclisimizin yetkisi var, bunda da yüzde 50 oranında indirim yapıyoruz.”

ESNAFA KİRA DESTEĞİ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey Belediyesi ve iştirakleri tarafından kiraya verilen alanlarda kapalı kalınan süre zarfında kira alınmayacağını belirterek, “İç İşleri Bakanlığı tarafından kapalı olan iş yerlerinden kira alınmaması konusunda genelge yayımlandı. Kapanma kararı itibariyle geçen süreçte kira alınmayacak. Diğer konuda inisiyatif bizlere bırakıldı. İşlerinde azalma olan işletmelerle ilgili olarak, yüzde 50 kira indirim planladık. Bu oranın daha da aşağıya çekilmesi konusunda encümene yetki verilmesini istiyoruz. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi halinde esneklik istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir