BÜYÜKŞEHİR, CORONA FIRSATÇILARINA GÖZ AÇTIRMIYOR!

ZABITA EKİPLERİ 171 İŞLETMEYİ DENETLEDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Corana Virüs (Covid-19) salgını nedeniyle maske, kolonyayla yiyecek fiyatlarının artışını ve fırsatçılığı engellemek için denetimleri sıklaştırdı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ‘Pandemi’ yani bölgesel olmaktan çıkmış küresel anlamda etkisini gösteren salgın olarak adlandırılan Corona Virüse karşı tedbirlerini arttıran Büyükşehir Belediyesi, haksız fiyat artışı, fırsatçılığın ve halk sağlığını tehdit edecek unsurların oluşmasının önüne geçmek için denetimleri ara vermeden sürdürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri Gaziantep Valiliği İl Ticaret Müdürlüğü ile yaptığı ortak çalışmada market, eczane ve medikal olmak üzere toplam 171 işletmeyi ve 1197 ürün denetledi.

Konu ile ilgili uygunsuz olan işletmeler tespit edilerek, 6502 sayılı kanunun 63 cü maddesi gereğince haksız fiyat artısıyla ilgili ceza uygulama yetkisi Ticaret Bakanlığı’na ait olduğu için düzenlenen tutanaklar bakanlığa elektronik ortamda gönderildi, 19 işletmeye cezai yaptırım uygulandı.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı tarafından Corona Virüs salgını için yayınlanan genelge kapsamında, Büyükşehir Zabıta Ekipleri, halk sağlığını tehdit eden kaldırımlarda, iş yeri içinde, dışında açık gıda, sebze ve meyve satan işletmeleri kontrol ederek karara uyulması, lokantalarda bulunan masalarının mesafesinin bir buçuk metre olması hususunda uyarıda bulundu, hijyen denetimleri yapıldı. Alıveriş merkezlerinin dezenfektesi denetlendi, genelgede belirtilen ve geçici süre kapatılan işyerlerinin denetimlerini sıklaştırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir