Dr. Derya BAKBAK’ın Gaziantep’e “Gazilik” unvanı verilişinin 99. yılı mesajı

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Dr. Derya BAKBAK’ın Gaziantep’e “Gazilik” unvanı verilişinin 99. yılı mesajı

“Gaziantep’e Gazilik unvanı verilişinin 99. yıl dönümünü kutluyor, bu toprakları bizlere vatan kılan ecdadı rahmet ve minnetle anıyorum.

Bugün tüm Gaziantep’in onur günü, gurur günü… 8 Şubat tarihe altın harflerle kazınan destansı bir mücadelenin Gazilik unvanı ile taçlandırıldığı gündür.

Bir millet düşünün; silahı yok cephanesi yok ama düşmana karşı koyacak iman dolu yüreği ve gücü var. Gözü ne açlık görüyor ne susuzluk; bağrında yalnızca hürriyet ve bağımsızlık ateşi yanıyor.

Esir olmaktansa ölmeyi tercih eden bu millet; “Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi Olurum” inancıyla 10 ay 9 gün boyunca düşmana karşı eşsiz bir mücadele verdi.

O mücadelenin sonunda 6 bin 317 kahraman toprağa düştü ama bizlere ilelebet koruyup, yücelteceğimiz bir miras bıraktılar.

Bu şehri de Gazilik unvanına mazhar ettiler. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu destansı mücadeleyi ölümsüzleştirmek için, 8 Şubat 1921 tarihinde şehrimizin adını “Gazi” unvanı ile taçlandırdı. Dünyada ilk defa bir şehir Gazilik unvanı aldı.

İlklerin yaşandığı bu destan şehrin mücadelesini Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Onlar yalnız Antep’i değil, Türkiye’yi de kurtardılar” sözüyle emsal göstermiştir.

Atalarımızın tüm yurda ilham olan kurtuluş mücadelesi bugün bizim de yükseliş mücadelemize esin kaynağı olmuş, rehberlik etmiştir.

Üreten, yükselen değerimiz Gaziantep, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde AK Parti iktidarıyla şahlandı. Gaziantep, özellikle büyüyen ekonomisiyle bölgesinde artık bir marka şehir…

Türk ekonomisinin itici güçlerinden biri haline gelen Gazi şehrimizsanayisiyle, bölgesinde oluşturduğu ticaret ağıyla ekonomimize önemli bir ivme kazandırmıştır.

İhracatta rekor üstüne rekor kıran bu şehir, Ocak ayında yüzde 5,3 oranında artışla 616 milyon 491 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.

Yalnızca ihracat rakamları değil; kültürü sanatı, tarımı, ticareti, turizmi ve vatanı, milleti, bayrağı için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan insanıyla bu şehir bizim gurur kaynağımız…

Bu duygu ve düşüncelerle şehrimizin TBMM tarafından Gazilik unvanı ile şereflendirilmesinin 99. yıl dönümünü kutluyor, Antep’i Gaziantep yapan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir